Jak pozbyć się z twarzy opuchnięcia po nieprzespanej nocy?

Jak pozbyć się z twarzy opuchnięcia po nieprzespanej nocy?
Pamela Stępień
Pamela Stępień
Cera
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z całą pewnością każdy chociaż raz w życiu borykał się z problemem opuchniętej twarzy. Nieprzespana noc, stres, zła dieta – to wszystko powody takiego stanu. 

Zmęczenie potęguje gorsze samopoczucie, jednak są sposoby, żeby poprawić nasz wygląd. Choć nic nie zastąpi zdrowego odpoczynku, warto znać ratunkowe metody, które pozwolą szybko i skutecznie pozbyć się niechcianej opuchlizny. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą zredukować niekorzystny stan, a z drugiej strony zapobiegać takim zmianom. Poznajcie nasze wskazówki!

Opuchnięta twarz – co jest jej przyczyną?

Efekt opuchniętej twarzy, szczególnie zauważalny w okolicach oczu, jest wynikiem zatrzymania wody w organizmie. W tkankach pod skórą gromadzą się płyny, które w trakcie nocy z różnych powodów nie zostały prawidłowo przefiltrowane przez nerki. Przyczyn może być wiele – od zastoju limfatycznego, aż po ogólne problemy z układem krążenia.

Najczęściej, jeżeli problem nie pojawia się regularnie, przyczyną jest zmęczenie, intensywny płacz i silne emocje lub alkohol. U kobiet dodatkowo dochodzą procesy hormonalne. Warto zadbać przede wszystkim o zdrową dietę, bo to ona jest najczęstszym powodem zatrzymania wody w organizmie. Nieprzespane noce też z pewnością nie pomagają!

Jak zmniejszyć opuchliznę? Praktyczne sposoby

Niestety czasem zdarza się, że obudzimy się z opuchlizną na twarzy. Co wtedy robić?

  1. Płatki pod oczy

To niezastąpiony sposób na radzenie sobie z workami pod oczami, które często pojawiają się po nieprzespanej nocy. Warto mieć na półce w łazience awaryjne płatki z drogerii, które pomogą zniwelować niechciane cienie.

Doskonale sprawdzają się produkty na bazie szałwii lub kawy, które działają pobudzająco, a jednocześnie nawilżają zmęczoną cerę. Usuwają oznaki zmęczenia i wygładzają powierzchnię skóry wokół oczu. Możesz też wykonać domowe płatki – nasącz wacik w naparze z szałwii lub zielonej herbaty, poczekaj chwilę, aż ostygną, a następnie przyłóż na 10-15 minut na oczy.

  1. Maseczki na twarz

Ekspresowy efekt dają także maseczki w płachcie. Esencja z zielonej herbaty bogatej w pobudzającą teinę oraz olejek arganowy, który odżywia cerę, idealnie sprawdzą się w radzeniu z opuchlizną.

Inną metodą jest dodanie do naturalnego kremu regenerującego (warto mieć w domu klasyczny krem Nivea) kilku kropli głęboko regenerującego olejku eterycznego. Zmieszaj dokładnie składniki razem, nałóż na twarz, a po upływie 10-20 minut zmyj letnią wodą. Efekt gwarantowany!

  1. Masaż twarzy

To chyba najpopularniejszy sposób natychmiastowego radzenia sobie z opuchlizną. Masaż pobudza krążenie, dzięki czemu naturalnie usuwa nadmiar zalegającej wody. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się rollery, które dodatkowo można schłodzić na noc w lodówce. Zimno pomaga obkurczyć naczynia krwionośne i działa kojąco. Już po kilku minutach skóra odzyskuje ładny, zdrowszy koloryt.

Efekt masażu można wzmocnić delikatnym peelingiem enzymatycznym, który odświeży cerę. 

  1. Pij wodę!

Ten punkt może wydawać się nieco przewrotny, jednak rzeczywiście działa. Picie wody pobudza krążenie, dzięki czemu organizm może samodzielnie szybciej usunąć nadmiar zalegających płynów z okolic twarzy. 

To tylko niektóre ze sposobów, które mogą zmniejszyć opuchliznę w okolicach oczu i przywrócić twarzy świeższy wygląd. Dobrym pomysłem jest łączenie metod, dzięki czemu mają bardziej kompleksowe i głębsze działanie. 

O czym warto pamiętać na co dzień?

Przede wszystkim należy przestrzegać zasad zdrowej diety – unikać nadmiernej ilości soli, alkoholu, ograniczać spożywanie kawy. Nawodnienie organizmu ma niebagatelny wpływ na regulację wielu procesów w naszym organizmie oraz ogólne samopoczucie. Osoba dorosła powinna zapewniać sobie 7-8 godzin snu każdego dnia i warto trzymać tego zalecenia. 

Jeżeli wiemy, że przed nami dłuższa noc z powodu natłoku pracy lub imprezy, warto wesprzeć się witaminami i minerałami, które pomogą organizmowi w regeneracji. Nic nie zastąpi jednak odpoczynku i chwili relaksu. 

Przeczytaj też: MGIEŁKA DO TWARZY – CO TO JEST I JAK SIĘ JĄ STOSUJE?

Zdjęcie główne: Viacheslav Iakobchuk/ adobestock.com

Pamela Stępień
Pamela Stępień to autorka artykułów i pasjonatka mody oraz urody. Po ukończeniu studiów z zakresu dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, postanowiła poszerzyć swoje horyzonty, podejmując studia magisterskie w prestiżowej szkole mody w Paryżu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*